Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych - serwis informacyjny

powrót e-mail szukaj
szukaj Strona główna Misje/kontyngenty Aktualności Galeria Linki Do pobrania
Dowództwo Operacyjne
Rodzajów Sił Zbrojnych
Pion Planowania Pion Wsparcia Pion Operacyjny Praca w PKW Pion Głównego Księgowego Radca Prawny Wydział Prasowy Kto jest Kim ? Kontakt Pamięci generała Anakonda 2014 Zamówienia publiczne Polemiki i sprostowania Wniosek dyplomatyczny Diplomatic Clearance Newsletter
16 kwietnia to dzień niezwykle ważnego święta - dzień ten na pamiątkę sforsowania w 1945 roku Odry i Nysy Łużyckiej ustanowiono Dniem Sapera - Świętem Wojsk Inżynieryjnych.
2011-04-16

W tym dniu pamiętamy o naszych saperach, którzy likwidują niewybuchy i niebezpieczne pozostałości powojenne na terenie kraju, udzielają pomocy i wsparcia ludności cywilnej podczas zwalczania skutków klęsk żywiołowych i wykonują niezwykle ważne zadania w składzie Polskich Kontyngentów Wojskowych poza granicami kraju.

Zapraszamy do obejrzenia relacji Zespołu Reporterskiego DO SZ  poświęconej niebezpiecznej pracy saperów w Afganistanie.
Portal Kontakt24>>>

Działania operacyjne, patrole i konwoje realizowane przez żołnierzy naszych żołnierzy są zabezpieczane przez saperów z 5 Kresowego Batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego i świętoszowskiej 10 Brygady Kawalerii Pancernej – ich ciężka i niezwykle odpowiedzialna praca ratuje życie nie tylko polskich żołnierzy i naszych sojuszników, ale przede wszystkim zwykłych mieszkańców Afganistanu.

Tylko podczas 6 miesięcy zbliżającej się do zakończenia VIII zmiany polskiego kontyngentu nasi saperzy i ich sojusznicy wykryli i zniszczyli ponad 100 improwizowanych urządzeń wybuchowych (min pułapek), kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji strzeleckiej, blisko 120 granatników przeciwpancernych, blisko 140 granatów moździerzowych oraz blisko 200 granatów ręcznych i min.

Sekcje rozminowania sprawdzały drogi marszu, po których poruszały się patrol i konwoje sił polskich oraz naszych sojuszników i Afgańskich Sił Bezpieczeństwa. Z dróg tych, na co dzień korzystają także mieszkańcy prowincji Ghazni.

Pracę saperów wspierały sekcje przewodników psów, które sprawdziły ponad 2,5 tys. pojazdów, przeszukiwały budynki, pomieszczenia i osoby podejrzane przyczyniając się skutecznie do zwalczania zagrożeń w postaci ładunków wybuchowych.

Oglądaj także w serwisie Facet Interia.pl>>>
 
Rola saperów jest nie do przecenienia, gdyż jak mawiał Generał Tadeusz Kościuszko „... żadna bitwa, a zawżdy wojna odbyć się bez saperów nie może, a gdy pokój nastanie, oni ciągle w walce są....”

Specyfika tej służby jest wyjątkowa w myśl zasady saper myli się tylko raz. Wszystkim saperom w dniu ich święta życzymy aby pomyłki zdarzały się im tylko drobne i wyłącznie poza służbą.

Strona główna>>>


mjr Piotr JaszczukPraca w Polskich Kontyngentach Wojskowych!